EMS u ortopedických problémů

 

Dnes se podíváme na EMS z pohledu ortopéda Dr. Bernda Wegener

„Nepřehlédněte rizika a vedlejší účinky a přečtěte si pozorně příbalovou informaci dříve než začnete tento přípravek používat, v případě se zeptejte lékaře nebo ortopéda :-)“

 

Když si zadáme  do vyhledávačů na internetu nějaké informace ohledně studií potažmo s EMS nalezneme málo informací. Například mimo jiné “ Elektrostimulace celého těla“ v souvislosti z ortopedického hlediska -> nic, žádné informace. Nejvíce studií je od Profesora Kemmler cca. 100 studií, však nic o EMS. Ohledně páteře také nic, což je velmi smutné….. žádné studie. Proč nic nestojí ve vyhledávačích? Vše jsou jen zastaralé informace a žádné nové.

EMS z hlediska medicíny, zde nalezneme mnoho článků v souvislosti se zvířaty, které vyvolávají elektrické impulsy a něco málo o lidech, však opět žádné výsledky studií……

Z doby  70. let nalezneme alespoň elektroterapie u sportovní medicíny se skvělými výsledky a to snad vše…..

Jak je to tedy u pacientů?

  1. Akutní bolesti zad

V tomto případě vynechat možnost EMS tréninku, do té doby, než se zjistí příčina. Neboť u těchto problémů bolesti může být příčina někde jinde než jen pouhé bolesti zad, mnohdy i psychického rázu….. či horečky, náhlé noční bolesti. Tady skýtá jiný problém. Doporučujeme navštívit lékaře a nejprve zjistit příčinu.

  1. Chronické bolesti zad
  • vada
  • degenerativní
  • trauma, nestabilita
  • nezávisle na bolesti páteře

Zde je důležitý pohyb nebo snížení hmotnosti při nadváze. Bohužel toto nebere převážná část lidiček vážně. V těchto případech velmi doporučujeme EMS trénink, jež je velmi účinný – > koordinace těla, správné držení těla, zpevnění středu těla či rehabilitace EMS – skvělá indikace.

Komentáře