Jste člověk, pro kterého je důležitý zdravý styl a neomezuje se na pouhé bezmyšlenkovité polykání tabletek a konzumaci potravin dost často „pochybného původu či složení?“ Gratuluji vám k vaší volbě.

medikamenty

Každý z nás by se měl uvědomit, jakou přijímá potravu, v jakém je psychickém rozpoložení, jakým stylem žije a jaký má právě zdravotní stav s tímto spojený. Vše spolu úzce souvisí, a nic nefunguje samostatně. Právě tak, ani naše tělo. Naše tělo působí jako celek a je velkým omylem se domnívat, když máme nějaký zdravotní problém, že nám pomůže, když se zaměříme na pouhý „důsledek“. Hmm, toto není zrovna vhodné řešení. Pokud totiž nenalezneme pravou příčinu našeho zdravotního problému a nevybalancujeme celé naše tělo tak, aby fungovalo celistvě, pak se těžko zdravotních problémů zcela zbavíme.

auto

Faktem je, že se postaráme spíše o své auto než o své zdraví. Tady je malý a reálný příklad: „V autě se Ti rozsvítí červená kontrolka, která hlásí nějakou poruchu na autě. Co uděláš? Přemýšlíš, že tuto poruchu vyřešíš později, že do kontrolky jednoduše praštíš nebo ji případně odstraníš, aby Ti už nesvítila do očí? Blbost, ne? A co tedy uděláš? Pokud si víš rady, poruchu odstraníš sám, jestliže nerozumíš opravám aut, zajedeš automaticky do servisu, kde zjistí skutečnou příčinu a auto opraví. Doufám, že tady vidíte rozdíl mezi západní medicínou (zaměřují se na důsledek) a tradiční čínskou medicínou (zaměřuje se především na příčinu).

A nějak takto je to s naším tělem. Budeš mít nějaký problém, např. oblíbený žlučník. Co udělá ve většině případů západní medicína? Vyřízne Ti ho. Uvažoval (a) jsi, že by ten žlučník mohl být v tvém těle přece jen ta „červená kontrolka v autě?“ Chtěla Tě jen třeba upozornit na to, že není v tvém těle něco v pořádku? Možná Tě chtěla upozornit na to, že tvá játra nejsou zcela v pořádku a je nutné to začít řešit. A co jsme udělali my, potažmo západní medicína? Červenou kontrolku – žlučník jsme odstranili. Odstranilo by to tedy problém v našem příkladu zmíněného auta? Ne. Zamysli se … je toto opravdu ta nejvhodnější cesta k vyřešení problému?

Musíme pochopit, že viditelné problémy jsou následky, nikoliv příčiny a odstranit – utišit – utlumit následky tudíž je nesmysl. To bychom byli špatní zahradníci, kdybychom věřili, že když posekáme trávu sekačkou v domnění, že už plevel neporoste.

Vraťme se ještě jednou k našemu autu … Pověz mi, napadlo by Tě nalít do nádrže auta benzín, když tvé auto jede na diesel tedy naftu??? Natankuješ přesně to, co potřebuje, je to tak? A takhle by se měl člověk chovat i ke svému vlastnímu tělu. A to z toho důvodu, že funguje pouze v případě, jestliže mu dodáš „kvalitní a správné pohonné látky“, které jsou pro tělo prospěšné a vhodné.

Dnešní klasická, alopatická medicína se stále více specializuje a většina oborů vidí bohužel vždy jen tu část pacienta, kterou se zrovna obor zabývá. V praxi to potom funguje tak, že praktický lékař, kterého navštívíme s nějakým problémem, v podstatě neřeší nic, pouze nás pošle k nějakému specialistovi. Pokud je náš problém složitější, specialista nás pošle k dalšímu specialistovi a tak to jde dál…

Bohužel celý systém západní medicíny je postaven tak, že se na pacienta a jeho problém nedívá komplexně. Jsme prostě „rozporcovaní“ asi takto: s očima chodíme na oční, s ušima na ušní … Ale lidské tělo funguje jako celek. Není tedy možné oddělit symptomy nějaké nemoci od člověka, který jimi trpí, není možné oddělit fyzické potíže od psychiky, dívat se na pacienta jen jako na podřízenou osobu, které není třeba naslouchat. Je potřeba se dívat na celého člověka s jeho fyzickými potížemi, psychikou, chováním a vztahy s okolím, nestačí jen odstranit příznaky nemoci, je třeba především upravit a harmonizovat všechny pochody organismu – fyzické i psychické.

Zatímco klasická medicína se snaží odstranit nemoc, často velmi silnými umělými prostředky, nemluvě o vedlejších účincích, východní medicína usiluje o obnovu a posílení zdraví. To je jeden z klíčových rozdílů mezi klasickou a východní medicínou. Je dobré si uvědomit, že tyto dva přístupy neznamenají totéž, naopak jsou do jisté míry svými protiklady. TCM je ucelený systém nástrojů a postupů vyvinutých a prováděných za účelem obnovení a upevnění zdraví.

Žijeme v uspěchané době a většinou ve stresu a nátlaku, jíme množství tepelně upravované a konzervované potravy na úkor čerstvé a pohybujeme se v narušeném životním prostředí. Na naše těla denně “útočí” velké množství toxických látek.

dite

Lidské tělo je velmi rafinované zařízení, které dokáže účelně hospodařit s energií dodávanou ve stravě a samo se umí bránit nepříznivým zevním vlivům. Ovšem jen do jisté míry. Málokdo svede hlídat svůj jídelníček tak, aby obsahoval potřebné dávky všech látek, díky kterým umí tělo udržet potřebný výkon. Obecně se uvádí, že se nám nedostává 60 % z doporučeného množství živin. Jejich přísun je tedy třeba doplňovat. Navíc “zpracováním” množství chemikálií v potravě je náš organismus velice zatěžován. Některé látky umí tělo přeměnit – metabolizovat ve svůj prospěch, ale většinu jedů je třeba odstranit – vyloučit. To však lidský organismus zvládne jen do jisté míry. To znamená – je třeba se co nejvíce zaměřit na skladbu našeho jídelníčku, na detoxikaci, vyrovnat v těle kyseliny se zásadami.

Naše tělo je totiž opravdu důmyslné zařízení, které si umí se vším poradit, nastolit zpět rovnováhu, ale jen za určitých podmínek. V dnešní době je tělo zatěžováno jak vnitřně, tak zevně, a protože ho zatěžujeme příliš moc, někde se to projevit musí. Proto také tolik alergií, astmatu, ekzémů, rakoviny a jiných nemocí.

Z letitých zkušeností s přírodními doplňky stravy a správně nastavenou detoxikací těla vyplývá, že umí v těle zpět nastolit „ztracenou rovnováhu“ a dokážou pomoci lidem s problémy, se kterými si leckdy nedokázal poradit „nikdo jiný“. Chce to však čas a trpělivost, jelikož některé problémy, které setrvávají léta, nemohou být vyřešeny za pár dnů či týdnů. Každý jsme svým způsobem jedinečný, každý v jiné míře „zanesený“, a proto u každého může být délka trvání „odstranění problému“ i různě dlouhá. Ale to snad stojí za to, ne???

Komentáře